ASUS servis Praha

777 647 721 | majdak@asus-servis.cz

Antiviry aneb naučte se správně chránit vaše PC

Spolehlivý a kvalitní antivirový program patří mezi základní požadavky bezchybného provozu vašeho počítače. Jak ale vybrat ten správný antivirový program? A v čem je lepší free verze antivirového programu oproti verzím placeným?

Vyznat se v současné nabídce antivirových programů bývá často problém i pro profesionála, natož pro normálního uživatele.

Jak pracuje antivirový program?

Každá aplikace prakticky pracuje na stejném principu. Na základě porovnání virových sekvencí uložených ve své databázi vyhodnocuje možnost „nakažení virem“. Pokud tedy antivirový program hlásí, že nalezl infikovaný soubor, neznamená to nic jiného, než že našel shodu s nějakou svou virovou sekvencí.

Abyste váš počítač pravidelně chránili i před nejnovějšími počítačovými viry, je důležité pravidelně tuto virovou databázi aktualizovat. Většina antivirových programů tuto funkci nabízí automaticky. Bohužel však, pokud porovnávací databáze neobsahuje  nový vir, není ani antivirový program schopen váš PC ochránit. A to z prostého důvodu – prostě tento vir nerozpozná. Proto je také důležité vaše data pravidelně zálohovat, např. na externi HDD. Pokud je infikovaný operační systém napaden skutečně agresivním virem, může  poškodit pevný disk vašeho počítače. Nejenom proto je důležité svá data pravidelně zálohovat.

Placený antivir versus antivir zdarma

Pokud se rozhodujete, zda si pořídit placenou verzi antivirového programu či tzv. free verzi, pak byste si měli uvědomit několik základních bodů. V prvé řadě, antiviry zdarma jsou k dispozici především pro nekomerční účely, tedy zejména na počítače v domácnostech. Hlavní rozdíl placeného antivirového programu spočívá v technické podpoře, kterou verze zdarma nemá.

Antiviry zdarma:

MICROSOFT SECURITY ESSENTIALS 

Jedná se o velmi populární antivirový program od společnosti Microsoft. V novějších operačních systémech – Windows 8/8.1 a Windows 10 je již tato aplikace součástí operačního systému. Mezi hlavní výhody patří naprostá absence reklamy, kterou ostatní Free verze přímo oplývají. Pokud tedy nechcete za AV program platit a vadí vám všelijaká reklama je MSSE ideální volba. Podmínkou instalace je samozřejmě legální licence Windows.

Další free antivirové programy

Většina známých výrobců AV programů nabízí tzv. free verze. Tady záleží na vkusu každého uživatele. U těchto free verzí se velice těžko určuje jejich kvalita a těžko bych si troufl tvrdit, že jeden je lepší než druhý 🙁  Někteří uznávaní výrobci free verze vůbec nenabízí. Proč asi?

Placené varianty antivirových programů

Je celkem logické, že program, který je zadarmo asi nebude tak spolehlivý jako ten, který je za peníze. To je poměrně jednoduchá dedukce. Já osobně zcela jednoznačně doporučuji řešení od společnosti

Eset

Jsem oficiálním partnerem této společnosti a mohu vám nabídnout dodávku jejich řešení tzv. na klíč.