ASUS servis Praha

777 647 721 | majdak@asus-servis.cz

Počítač je pomalý, co s tím?

Máte pocit, že je Váš notebook čím dál pomalejší? Zpomalení počítače může mít mnoho nejrůznějších příčin. Už po pár měsících používání můžete zaznamenat mírné zpomalení výkonu. Déle čekáte na spuštění, déle trvá vypnutí počítače. Někdy dochází ke zpomalení počítače postupně, jindy se výkon může změnit rychle. Čím to může být způsobené a jak lze pomalý počítač nebo notebook zrychlit?

  • Výměna klasického pevného disku za SSD (Solid State Drive)

Tyto SSD jsou již postaveny pouze na polovodičových součástkách, a proto dosahují několikanásobně vyšší přístupové rychlosti. Výměnou klasického pevného disku za SSD a reinstalací OS se Váš notebook několikanásobně zrychlí. Pro výměnu disku nás neváhejte kontaktovat.

  • Vyčistit disk od dočasných souborů za roky používání

Čím déle počítač používáte, tím více tzv. dočasných souborů se v něm hromadí a tím pomalejší se váš počítač stává. Je dobré se jednou za čas těchto dočasně vzniklých souborů zbavit. Dokáží to mnohé počítačové programy, které jsou dostupné zcela zdarma, například CCleaner.

  • Velké množství nainstalovaných programů

Často nainstalujeme programy, které jsou datově velmi objemné. Zkuste odinstalovat nepotřebné programy, které jste už měsíce nepoužili. Uvidíte, že jich ve svém počítači či notebooku najdete dost.

  • Čím víc antivirových programů, tím větší ochrana?

Tato představa je naprosto mylná. Dva antivirové programy nepředstavují pro notebook neprůstřelnou ochranu, ale naopak spíše zbytečnou zátěž pro systém. Často se také stává, že se tyto programy dostanou do konfliktu a může dojít i k pádu operačního systému. I při pouhé změně poskytovatele antivirové ochrany je důrazně doporučováno nejprve jeden program odstranit a až poté další program nainstalovat.

  • Malware a viry

V případě, že zjistíte, že já váš počítač silně zavirovaný, doporučuji ho co nejdříve přeinstalovat. Je to opravdu to nejlepší řešení. Vaše uživatelská data zkontrolujeme, v případě napadení virem vyléčíme a následně vrátíme na váš čistě nainstalovaný operační systém.  Po reinstalaci OS je nutné znovu nainstalovat a aktivovat antivirový program. V případě, že používáte operační systém Windows 10, můžete použít bezpečnostní nástroj, který je již součástí W10. 

  • Málo místa na pevném disku

Smazání nepotřebných souborů patří mezi první kroky, které vás obvykle napadnou. Snažte se alespoň jednou za čas promazat přebytečné soubory a vysypat koš. Obzvlášť pokud pracujete s datově objemnými soubory, jako jsou obrázky, zvuk nebo videa s vysokým rozlišením. Kromě rychlosti přichází i vedlejší bonus v podobě uklizeného počítače.

  • Velké množství spuštěných programů a oken

Zpomalení může být způsobené i vašimi návyky při práci. Výrazné zpomalení způsobuje přeskakování mezi velkým množstvím současně otevřených programů a oken nebo uspávání počítače do režimu spánku namísto jeho pravidelného restartování.

  • Udržovat verze softwaru stále aktuální

Doporučuji provádět pravidelnou aktualizaci operačního systému a všech nainstalovaných programů 

Pokud chcete z pomalého počítače či notebooku opět udělat rychlý, kontaktujte mě..

Pomalý notebook